Bezpieczne Wakacje 2017::POWER::Lokalny Ośrodek Wiedza Edukacja

Lektury szkolne

NASZE LEKTURY


Lektury klasy I

  1. Wanda Chotomska – „ Gdy zamierzasz przejść ulicę”.
  2. Julian Tuwim – „Warzywa”.
  3. Małgorzata Strzałkowska – „Leśny krasnoludek”.
  4. Władysław Bełza – „Katechizm polskiego dziecka”.
  5. Danuta Wawiłow – „Marzenie”.
  6. Lucyna Krzemieniecka – „Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali”.
  7. Natalia Usenko – „Telegram do śpiącej królewny”.
  8. Rafał Witek – „Pierwszaki z kosmosu”.
  9. Julian Tuwim – „Abecadło”.
  10. Maria Kownacka – „Plastusiowy pamiętnik” (fragmenty.
  11. Hanna Łochocka – „O wróbelku Elemelku”(fragmenty).
  12. Natalia Usenko – „Potwór ekologiczny”.
  13. Julian Tuwim – „Ptasie radio”.
  14. Joanna Papuzińska – „Nasza mama czarodziejka” (fragmenty).
  15. Marcin Brykczyński – „Tata”.
  16. Jan Brzechwa – „Żaba”.
  17. Janina Porazińska – „Pamiętnik Czarnego Noska”.

 

 

Lektury klasy II

  1. Wiera Badalska – „Legenda o białym orle”
  2. Justyna Bednarek – „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych     i sześciu lewych)
  3. Jan Brzechwa – „Brzechwa dzieciom”
  4. Alina i Czesław Centkiewiczowie – „Zaczarowana Zagroda”
  5. Wanda Chotomska –„Alfabet”
  6. Wanda Chotomska , Wacław Bisko –„Pies z ulicy Bałamutów”
  7. Wanda Chotomska – „Dlaczego ciele ogonem miele?”
  8. Wanda Chotomska –„Dzieci Pana Astronoma”
  9. Wanda Chotomska – „Legenda o Warsie i Sawie”
  10. Waldemar Cichoń – „Cukierku, ty łobuzie!”
  11. Jan Grabowski – „Czarna owieczka”
  12. Lucyna Krzemieniecka – „Jak się krasnal z sójkami za morze wybierał”
  13. Mika Lobe – „Babcia na jabłoni”
  14. Grzegorz Kasdepke – „Detektyw pozytywka”
  15. Danuta Parlak – „Kapelusz Pani Wrony”
  16. Małgorzata Strzałkowska – „Król Lul i Warzywa”, „Pasta z jajek z musztardą”,

„Pasta z twarożku i łuskanych pestek słonecznika”, „Witaminowa bomba”

  1. Danuta Wawiłow – „Jak tu ciemno”

 

 

 

Lektury klasy III

  1. Wiera Badalska – „Ballada o uprzejmym rycerzu”
  2. Jan Brzechwa – „Przygody rycerza Szaławiły”
  3. Iwona Chmielewska – „Pamiętnik Blumki”
  4. Barbara Gawryluk –„Mali bohaterowie”
  5. Mira Jaworczakowa –„Oto jest Kasia”
  6. Janusz Korczak – „Król Maciuś Pierwszy
  7. Maria Kownacka –„Kajtkowe przygody”
  8. Ignacy Krasicki –„Lew i zwierzęta”
  9. Maria Kruger –„Dar rzeki Fly (wybrane baśnie i legendy)
  10. Astrid Lindgren – „Dzieci z Bullerbyn”
  11. Julian Tuwim –„Rycerz Krzykalski”, „Ptasie radio”
  12. Roman Pisarski – „O psie, który jeździł koleją”

 

 

 

Lektury klasy IV

 

  1. Jan Brzechwa – „Akademia Pana Kleksa”
  2. Clive Staples Lewis –  „Lew, czarownica i stara szafa”
  3. Janusz Christa – „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” (komiks)
  4. Rene Gościnny i Jean – Jacques Semple – „Mikołajek” (wybór opowiadań)
  5. Carlo Collodi – „Pinokio”
  6. Mark Twain – „Przygody Tomka Sawyera”

 

Lektury klasy V

  1. Ferenc Molnar – „Chłopcy z Placu Broni”
  2. Henryk Sienkiewicz – „W pustyni i w puszczy”
  3. Frances Hodgson Burnett – „Tajemniczy ogród”
  4. Lucy Mont Montgomery – „Ania z Zielonego Wzgórza”
  5. Marcin Szczygielski – „Za niebieskimi drzwiami”

 

 

Lektury klasy VI

  1. Alfred Szklarski – „Tomek w krainie kangurów”
  2. Irena Jurgielewiczowa – „Ten Obcy”
  3. Kornel Makuszyński – „Szatan z siódmej klasy”
  4. Stanisław Lem – „Bajki robotów”
  5. Daniel Defoe – „Robinson Kruzoe”

 

 

Lektury klasy VII

  1. Aleksander Fredro –„Zemsta”
  2. Charles Dickens – „Opowieść wigilijna”
  3. Adam Mickiewicz – „Dziady cz. II”
  4. Henryk Sienkiewicz – „Qvo vadis”
  5. Henryk Sienkiewicz – „Latarnik”
  6. Ignacy Krasicki – „Żona modna”
  7. Henryk Sienkiewicz – „Krzyżacy”
  8. Ernest Hemingway –„Stary człowiek i morze”
  9. Stefan Żeromski – „Siłaczka”

 

 

Lektury klasy VIII

  1. Juliusz Słowacki – „Balladyna”
  2. Adam Mickiewicz – „Pan Tadeusz”
  3. Aleksander Kamiński – „Kamienie na Szaniec”
  4. Henryk Sienkiewicz – „Latarnik”
  5. Stefan Żeromski – „Syzyfowe prace”
  6. Antoine de Saint Exupery – „Mały Książę”
  7. Arkady Fiedler – „Dywizjon 303”
  8. Melchior Wańkowicz – „Ziele na kraterze”, „Tędy i owędy”- fragmenty
  9. Sławomir Mrożek – „Artysta”